Opis projektu
Zagospodarowanie parku wiejskiego w Szczenurzy mające na celu poprawę jego stanu i funkcjonalność. Celem jest przywrócenie parku do dobrego stanu, jego rewitalizacja, ulepszenie infrastruktury oraz stworzenie przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców i odwiedzających nas gości, zachowując przy tym jego naturalny charakter i bioróżnorodność.
W ramach projektu zaplanowano;
- budowę utwardzonej ścieżki edukacyjnej,
- zakup i montaż tablic informacyjnych o pomnikach przyrody znajdujących się w parku ,oraz historii Szczenurzy,
- zakup i montaż ławek i koszy na śmieci wzdłuż alejki historyczno-edukacyjnej,
- montaż stacji naprawy rowerów, -popularna trasa rowerowa,
- montaż leżaków przy stacji rowerowe, -strefa odpoczynku
- nasadzenie zieleni przy alejce .
Planowane miejsce strefy wypoczynku, edukacji to park dworski datowany na okres XIX / XX w. Z miejscowością Szczenurze związana jest historia powstania;; OJCZE NASZ ZE SZCZENURZA,; jednego z najbardziej znanych zabytków kaszubskiego piśmiennictwa religijnego i kościelnego . Powstał w przedziale 1790-1805r. Zakup i montaż tablicy przedstawiającej informacje o tej historii wpłynie na zachowanie dziedzictwa kulturowego .
Przewidywany termin realizacji projektu
30.06.2026r.
Uzasadnienie realizacji projektu
Niewątpliwie odnowa parku wiejskiego uatrakcyjni ofertę turystyczną regionu , gdyż Szczenurze usytuowane jest przy popularnej trasie turystycznej Łeba -Sarbsk- Stilo- Sasino. Miejsce serwisowe i relaksu przy tak popularnej trasie rowerowej pozwoli rozpropagować nasz piękny region.
Połączenie istniejącej siłowni plenerowej, ze strefą wypoczynku zwiększy atrakcyjność tego miejsca dla mieszkańców ..Odnowiony park dworski z okazałymi drzewami , pomnikami przyrody, zachęci mieszkańców do większej aktywności fizycznej, a zarazem zapewni integrację społeczną.
Realizacja zadania w oparciu o wkład pracy własnej mieszkańców Sołectwa Szczenurze; tj; montaż ławek, montaż koszy na śmieci , montaż leżaków, montaż tablic informacyjnych ,montaż stacji serwisowej rowerów, montaż stojaku na rowery, nasadzenie zieleni.
Rewitalizacja parku wiejskiego to wieloletni proces odnowy, który ma na celu poprawę jego stanu i przywrócenie do życia, zarówno w aspekcie fizycznym , jak i funkcjonalnym. Celem jest nie tylko odnowienie infrastruktury, ale również wzmocnienie roli parku jako przestrzeni społeczno- historycznej oraz przyrodniczej.
Stworzenie strefy wypoczynku i edukacji dla mieszkańców będzie atrakcyjne w wymiarze lokalnym . Stworzenie miejsca serwisowego dla rowerów i miejsca odpoczynku dla rowerzystów będzie niewątpliwe bardzo atrakcyjne w wymiarze globalnym - intensywnie rozwijająca się turystyka rowerowa.
podsumowując nasz projekt spełnia kryteria w kilku aspektach ;
- zdrowotnym ( istniejąca siłownia plenerowa)
- sportowym ( stacja serwisowa dla rowerów)
- turystycznym ( popularna trasa rowerowa)
- edukacyjnym (ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi)
- społecznym ( miejsce przyjazne dla mieszkańców)
- ekologicznym ( dużo zieleni w przestrzeni wspólnej)
- infrastrukturalnym
Utrzymanie i opieka w oparciu o wkład pracy własnej mieszkańców.
Miejsce realizacji projektu
Park wiejski w Szczenurzy, działka nr.316 ,
Gmina/Powiat
Gmina Wicko, Powiat Lęborski