Opis projektu
Wydarzenie będzie mieć charakter pętli po terenie parku z wyznaczonymi stanowiskami/punktami edukacyjnymi gdzie oprócz zdobycia wiedzy teoretycznej uczestnicy zdobędą umiejętności praktyczne. Zorganizowanych zostanie pięć (5) punktów edukacyjnych:
- stanowisko survivalowe - rozpalanie ognia bez użycia ognia z zapalniczki/zapałek, budowa schronień, sposoby pozyskiwania i filtrowania wody
- stanowisko pierwszej pomocy – zasady i praktyka udzielania pierwszej pomocy czyli tradycyjne RKO plus opatrywanie ran opatrunkami różnego rodzaju w tym stazą taktyczną
- strefa prezentacji broni ASG – zapoznanie z replikami broni, poznanie zasady działania oraz zasad bezpieczeństwa
- airsoftowy tor strzelecki – trening strzelecki z broni ASG pod okiem doświadczonego instruktora
- obsługa radiotelefonów typu walkie-talkie – praktyczna nauka wykorzystania awaryjnych środków łączności
Celem projektu jest edukacja przez zdobycie praktycznych umiejętności, zachęcenie do działalności na rzecz ogółu społeczeństwa oraz jego integracja. Oferta skierowana jest do całych rodzin, od dzieci po osoby starsze.
Przewidywany termin realizacji projektu
maj - czerwiec 2026
Uzasadnienie realizacji projektu
W dobie zagrożeń konfliktami oraz innymi katastrofami np. blackoutem (nagłą i długotrwałą utrata zasilania o charakterze masowym) w społeczeństwie obserwuje się ograniczony dostęp do nieformalnej edukacji z zakresu pierwszej pomocy i bytowania w trudnych warunkach. Brakuje atrakcyjnych inicjatyw angażujących całe rodziny w aktywności rozwijające praktyczne umiejętności, nasz projekt odpowiada na tę potrzebę oferując wydarzenie, które jednocześnie bawi, uczy, integruje oraz podnosi świadomość w zakresie bezpieczeństwa.
Miejsce realizacji projektu
teren Parku Chrobrego w Lęborku
Gmina/Powiat
Lębork/Lęborski